Covid-19 Testi Pozitif Kişilere Suçlayıcı Gözle Bakmayalım..

11:29:59 | 2020-09-07
Erkan Çağ
Erkan Çağ      tarsusajans@hotmail.com

   Sevgili okurlarımız bugün yazımızda Covid-19 testi pozitif çıkan insanların yaşadığı sorunları ele almak istedim. Testi pozitif çıkan kişilerin toplumda ev karantinası veya hastanede tedavi süresince kapalı alanda yaşamaya mahkum olması zaten başlı başına onlar için büyük bir sorun haline gelmişken psikolojik olarak çökme noktasına kadar gelen bireyler çevrelerinden aldıkları tepkiler ile yaşama daha olumsuz ve karamsar bakmaktalar.

   Yaşadığım tecrübeler, edindiğim izlenimler ve gördüklerim karşısında maalesef şoke olmamak elde değildi. Hiçbir birey testinin pozitif olmasını istemedi. Hiç kimse bile bile bu hastalığı kendine bulaştırmadı ve etrafına yayma uğraşında olmadı.

   Empati yapmak gerekirse bugün karşınızda hastalığın pençesine düşmüş olan kişi komşun, aile bireyin, arkadaşın, eşin ve dostun ama maalesef ki kendisine bulaşan hastalık yine aynı kişilerden geliyor ve bu kişinin kendiniz olduğunu düşünün sonrasında. Siz kendinize nasıl davranılmasını isterdiniz böyle bir durumda. Toplumun suçlayıcı bakışları ile yaşamanın ne kadar zor olduğunu umarım tahmin edebiliyorsunuzdur. Karşı komşunuz sizin eve bakıyor ama korku dolu gözler ile evinizin önüne çöp dökmeye bile çıktığınızda insanlar etrafınızdan kaçışıyor, ‘’VE EN KÖTÜSÜ EĞER Kİ APARTMAN DAİRESİNDE OTURUYORSANIZ EN SEVDİĞİNİZ KOMŞUNUZ APARTMANI TERK EDEREK SİZİ HAYATA BİR TIK DAHA KÜSTÜRÜYOR’’

   Empati yapın ve hiçbir hasta kişiye suçlu psikolojisiyle, bakışlarınız ile rahatsız ve rencide edici olmayın. Siz toplumun yapı taşı olarak bireylerin onların daha çok ihtiyacı olduğu bu zamanda kaybettiğimiz değerler hususunda onların dertlerine derman olamasanızda iki güzel cümleyi onlara kurmaktan çekinmeyin. Unutmayın ki ev karantinasındaki bir aile markete gidip bir ekmek dahi alamıyor kendisine. Küçük çocuğu var ise ne mama ne süt ne de başka bir ihtiyacını alamıyor maalesef. Toplum olarak sırt çevirdiğiniz bu kişilere yardımlarınızı esirgemeyin. Yapılan hiçbir iyilikte, hiçbir kötülükte kaybolmayacağını unutmayalım.

   Kendimizi iyice izole ederek onların yardımına koşabilir durumunuz müsait ise yardıma muhtaç Covid-19 hastalığı teşhisi konulan eş, dost ve komşularımıza yardımda bulunabiliriz. Hiçbir zaman unutmayalım ki bu hastalığı hiç kimse bilerek isteyerek taşımadı ve bir başkasına bulaştırmadı.

   Eğer ki yazımızı okuyup bir kişinin iyiliğine ve hoş gönüllüğüne sebebiyet verebildiysek ne mutlu bize. Bugün bir başkasına gelen bu rahatsızlık yarın bize gelmeyeceğinin hiçbir garantisi yok maalesef. En yakın zamanda bu hastalığın tamamen kontrol altına alınıp normal yaşam standartlarımıza çok çabuk dönmek dileğim ile;
Herkerse Sevgiler, Saygılar..
ETİKET :  covid suçlama göz erkan çağ

Tümü