ÇUKUROVA BÖLGESEL HAVALİMANI

Çukurova Havalimanı projesi gündeme geldi. Bu havalimanı Adana ve Mersin’e yakın olsun diye Tarsus’a yapılacaktı

12:08:26 | 2020-07-11
Yakup BONCUK
Yakup BONCUK      yakupboncuk@gmail.com

YAKUP BONCUK- ÇUKUROVA BÖLGESEL HAVALİMANI

Bundan tam 7-8 yıl evveli idi.

Çukurova Havalimanı projesi gündeme geldi. Bu havalimanı Adana ve Mersin’e yakın olsun diye Tarsus’a yapılacaktı.

Tarsus-Kazanlı turizm bölgesi projesi için Tarsus’ta yapılması planlanan, Mersin il sınırları içinde  Adana-Mersin il sınırına çok yakın bir yer olarak Tarsus Baharlı bölgesinde  yapılacağı için ve Adana'daki Şakirpaşa havalimanı'na çok yakın olması sebebiyle Şakirpaşa havalimanı'nın kapatılması da gündeme gelmişti. Adana'yı havalimansız bırakmasına sebep olacağı için Adanalılar tarafından tepki gören, Adana'ya  Mersin'den çok daha yakın olup  Mersin'inmiş gibi gözükmesi şeklinde bir değerlendirmeye tabi tutulan  müstakbel havalimanı başladı. İki kez temel atıldı. Ama hala bitirilemedi.

İlk önceleri  ‘’Çukurova Havalimanı projesi devletimize bir mali yük getirmeyecek. DHMİ'ye de 100 milyon Euro kira bedeli ödenecek'' denildi.

Tarsus sınırlarında  inşa edilen ve tamamlandığında 30 milyon yolcu kapasitesi ile Türkiye'nin ikinci büyük havalimanı olacak denilen  Çukurova Bölgesel Havalimanı'nın alt ve üst yapı çalışmaları bir başlıyor, bir devam ediyor. Bu proje kaç bakan eskitti, saymadım. Ama şimdi 2 yıl içinde bitirilip, hizmete açılması beklenirken, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu da bölgeye gelip gittiler.

Bu önemli Havalimanı’nın 60 metre genişliğinde, her biri 3 bin 500 metre uzunluğunda iki pisti olacak. Proje kapsamında karayolu ve demiryolu bağlantısıyla yolcuların havalimanına kolay ulaşımları sağlanacak diye düşünülüyor.

 

Mersin ile Adana arasında otoyolun yanı sıra D400 karayoluna havalimanından direkt bağlantı olacak. 40 metre genişliğinde 17 kilometrelik yol yapım çalışması da yapılıyor. Karayolu ile birlikte gelecek demiryolu hattı da projenin kapsamı içerisinde bulunuyor. Böylece Adana‘dan veya Mersin‘den çıkan yolcular rahatça havalimanına ulaşabilecek denmekte..

 Önceki gün  Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı, Mersin Milletvekili Lütfi Elvan, Mersin Valisi Ali İhsan Su ve AK Parti Mersin milletvekilleri, Çukurova Bölgesel Havalimanı inşaatında incelemelerde bulundular.. Yüklenici firma temsilcilerinden çalışmalarla ilgili brifing aldılar. Bakan Karaismailoğlu, daha sonra inşaat sahasını gezdi, ana pistteki betonlama çalışmalarını yerinde inceledi. 2 yıla bitecek dedi.

Ama  uzun bir aksama ile bir türlü bitmeyen bu Havalimanı’nın gerçekten bu kez 2 yıla bitip bitmeyeceğini bilmiyoruz.

Sadece ‘İnşallah’ diyoruz.

Ve içimizdeki şüpheyi yazıp bu konuya notka koymak istiyorum.

Acaba Havalimanı’nın bitmesini engelleyen bir güç mü var?

Öyleyse Çukurovaya ve Türkiye’ye yazık ediliyor demektir.

 
ETİKET :  

Tümü