İstanbul Boğazı'nı 2. Kez Yüzerek Geçecek “İstanbul Boğazı’nda Türk Bayrağını dalgalandırmayı hedefledim”

Geçtiğimiz yıl Tarsus’u Boğaziçi Kıtalararası Yüzme yarışında ilk kez temsil eden Tarsuslu Sporcu Azmi Erdoğan 23 Ağustos’ta ikinci kez temsil edecek.

00:02:44 | 2020-08-06

Haber:Elif KURTTAŞ 

   Boğazda yüzmenin 2. kez heyecanını yaşayacak olan Azmi Erdoğan ekstrem sporlara olan ilgisinden dolayı ve 2018 yılında katıldığı Ironman yarışmasından sonra yüzmeyle daha çok ilgilendiğini söyledi. Ayrıca Erdoğan “Suyun içinde olduğum zaman gerçekten bütünleştiğim ve keyif aldığım için katılıyorum.” dedi.

   Ironman yarışmasına katılma sürecinin zorluğuna değinen Erdoğan “Daha önceki röportajda söylemiştim Ironman’e gireceğim. Çünkü Ironman’e katılma sürecim, yarışma dönemi ve hazırlık dönemim oldukça zordu ve babamla da alakalı bir bağlantı var. Ona verdiğim bir sözden dolayı bu yarışmaya katıldım ve iyi bir derece elde ettim. Hatta sonraki yarışmalara da onun için katıldım. İstanbul Boğazı’nı da 6 buçuk kilometreyi Avrupa’dan Asya’ya geçerek ilk kez bölgemizde kıtalararası yüzücü unvanını aldım.” diyerek bundan sonra da bu yarışmalara katılmak istediğini belirtti.

   Yarışlar için sıkı bir şekilde antrenman yaptığını belirten Erdoğan “Haftanın her günü antrenman yapıyorum. Sadece bir gün off günüm oluyor. Çoğu antrenmanım sabah ve akşam oluyor. Ortalama yüzme antrenmanımda 2 kilometreyi yaklaşık 40 dakikada yüzüyorum. Daha sonra koşuya devam edebiliyorum. Yani yüz-koş antrenmanları oluyor. Akşam ağırlık antrenmanım olabiliyor. Ertesi günde bisiklet antrenmanına gidebiliyorum. Antrenörüm planlayıp bir gün öncesinden aktarıyor. Bende ona göre programı uyguluyorum.” ifadelerini kullandı.

"Boğazın serin ve akıntılı sularında gerçekten çok güçlü ve iyi çalışmak gerekiyor"

   Boğazda yüzmenin çok heyecan verici bir duygu olduğunu söyleyen Erdoğan “Boğazın manzarasını izlemek, boğazın serin ve akıntılı sularında gerçekten çok güçlü ve iyi çalışmak gerekiyor. Şakayı kaldırmıyor çünkü tehlikeli bir su. Tek ana hatta büyük bir akıntı var. Sağ ve solda ters akıntı var yani üç tane akıntıya karşı yüzüyorsun diyebilirim. Son 300-400 metre tamamen beden gücünü kullanarak bitişe doğru gidiyorsun. 6 buçuk kilometrelik güzel bir macera diyebilirim.” diyerek geçen yıl 1 saat 27 dakikada bitirdiği süreyi aşağıya çekmeyi planladığını söyledi.

“Kıbrıs’a yüzmeyi planlıyorum”

   Yakın tarihlerde planladığı ve yüzmek istediği yerler olduğundan bahseden Erdoğan bu süreçte resmi işlerin zor olduğunu dile getirerek “30 Ağustos ya da 29 Ekim’de Kıbrıs’a yüzmeyi planlıyorum.”dedi.

   Tamamen hedefe odaklanılması gerektiğini ve hayal edilen neyse gözümüzün önünde canlandırdığımız şey ne ise o hayalin yaşanıldığını söyledi.

“İstanbul Boğazı’nda Türk Bayrağını dalgalandırmayı hedefledim”

   Motivenin de bu anlamda önemini belirten Erdoğan “Ben hayal ettim, İstanbul Boğazı’nda Türk bayrağını dalgalandırmayı hedefledim. Motive etme açısından böyle şeyleri düşünmek çok iyi ve gerçekten hedefe yönelik hamleler ve antrenmanlar yapmak gerekiyor. Asla antrenmanlar boş geçilmemeli.” diyerek çok ciddi yerler ve süreçler olduğunu ifade etti.

  Yüzme antrenmanlarını yapmak için havuzun güzel bir alan olduğunu söyleyen Erdoğan “ Ama biz uzun mesafe yüzdüğümüz için havuzda bir süre sonra sıkılabiliyoruz. O yüzden açık denizde tuz oranı fazla olduğu için kaldırma kuvveti ve akıcılığı çok daha fazla. Ayrıca denize girerken erken vakitleri tercih ediyorum.” dedi.

   Yarışmanın elemelerinde yaptığı parkur sonuçlarını söyleyen Erdoğan “Geçen yıl 15 dakikada bitirdim. Bu yıl ki eleme 17 dakikaydı. Arada 2 dakika fark var. Bu fark pandeminin etkisinden kaynaklandı. Bu yüzden Türkiye genelinde de bu süreler geri çekildi.” ifadelerini kullandı.

  Hala yüzmeyle ilgili kendisini geliştirdiğini ve üzerine bir şeyler koymaya devam ettiğini belirterek sözlerini sonlandırdı.

 
ETİKET :  azmi erdoğan triatlon tarsus spor ekstrem spor kıtalararası yüzücü istanbul boğaz asya avrupa yüzme

Tümü