Otomobil almak artık çok zor!

13:30:34 | 2020-08-27
Özcan ASLAN
Özcan ASLAN      tarsustv@gmail.com

İkinci el araba fiyatları düşecek mi?

 

Uzun süredir cevabı merak edilen ikinci el araba fiyatları düşecek mi sorusuyla ilgili son olarak Bu dönemde yapılan fırsatçılığa değinmek istedim, ikinci el araba fiyatları ne zaman düşecek? İkinci el araba fiyatları neden yükseldi? İkinci el araba fiyatları düşer mi?

 

İkinci el araba fiyatları ne zaman düşecek?

İkinci el araba fiyatlarında bir süredir devam eden artış nedeniyle vatandaşlar araç fiyatlarının düşmeye başlayacağı zamanı bekliyor. Bu nedenle ikinci 2 el araba fiyatları düşecek mi? sorusu sık sık soruluyor.

İkinci el araba fiyatları neden yükseldi?

 Bir süredir vatandaşların merak ettiği ikinci el araç fiyatları neden arttı.  Pandemi öncesinde ekonomik dalgalanmalar ve döviz kurundaki yükseliş ile beraber sıfır araç fiyatlarının yükseldi. İkinci el araba fiyatları neden yüksek noktasında 4 ay boyunca fabrikalarda üretimin durmasıyla araç tedarikinde sıkıntıların yaşandığını ve bu nedenle talebin ikinci ele kaydığını görüyoruz.

Devlet tarafından sağlanan, kredi destek paketleri ve faiz indirimleriyle beraber ikinci el araç alımına bir yönelme olduğunu, özellikle sıfır araç teminindeki sıkıntının ikinci el araba fiyatlarında artışa neden olduğu buna ek olarak araba alım satımla alakası olmayan kişilerin liste fiyatlarının üstüne 40 bin TL ile 80 bin TL arası kar marjı ekleyerek satış yapması, pandemi döneminde vatandaşların toplu taşımada yaşanabilecek risklere karşı kendi araçlarını alarak seyahat etmeye yönelmesine neden oldu.

Bayide sıfır araba bulamayanların yüksek fiyatlarla ikinci el araç satın almak zorunda kaldığını bu günlerde, bu durumun da fiyatlarda artışa sebep olduğunu söyleyebiliriz.

İkinci el araba fiyatları düşecek mi?

Şimdi vatandaşlar ikinci el araç fiyatları düşecek mi sorusuna yanıt arıyor. 

“İkinci el araç satışındaki yeni düzenleme”

Vatandaşlar arasında ikinci el araç fiyatlarına düzenleme konusunun nasıl etki edeceği de merak ediliyor. Piyasada fırsatçılık yapıldığı bu günlerde, işin ehli olmayan kişilerin ikinci el araçları toplayarak fiyatların nasıl olsa yükseleceği düşüncesiyle fahiş kar oranları ilave edip devlete vergi ödemeden sattıkları söyleniyor. 

“İkinci el araba satış yetki belgesi zorunluluğu”

Çıkan yönetmelikteki ikinci el araba satış yetki belgesi zorunluluğuyla bunun önüne geçileceğini düşünülüyor.

“İkinci el oto piyasası 1 Eylül'e hazırlanıyor”

İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik 15 Ağustos'ta Resmi Gazete'de yayımlandı. Bu doğrultuda ikinci el motorlu kara taşıtı ticareti yapan ve yetki belgesi olmayanların 31 Ağustos 2020 tarihine kadar yetki belgesi alması gerekiyor.

Bakanlık tarafından aksi tespit edilmediği sürece bir takvim yılı içerisinde üçten fazla taşıt satışı ticari faaliyet şeklinde kabul edilecek. 

İkinci el araç satışına düzenleme doğrultusunda kayıt dışı ticari faaliyetler takip edilecek ve yaptırım uygulanacak. İş yeri açma ve çalışma ruhsatı olmayan işletmelere ise yetki belgesi verilmeyecek.

Belediyelere getirilen yükümlülüklerle ikinci el motorlu kara taşıtı ticaretine ilişkin ruhsat düzenlenen işletmeler Bakanlık tarafından takip edilecek.

Yetki belgesi olmadan faaliyet yapan işletmeler belirlenebilecek. Şimdi vatandaşlar, yaşanan gelişmeler çerçevesinde ikinci el araba ne zaman alınır sorusuna cevap aramaya devam ediyor.

 
ETİKET :  

Tümü