SAHİBİNDEN SATILIK DÖNEMİ BİTİYOR

Herkesin sürekli çalıştığı bir avukatı , muhasebecisi hatta sürekli gittiği değiştiremediği kuaförü vardır. Artık herkesin kendi Emlakçısını veya Gayrimenkul Danışmanını belirleme vakti geldi.

11:38:06 | 2020-08-26
Sedat AFŞİN
Sedat AFŞİN      sedat_afsin@gmail.com

 

   Uzunca yıllardır beklenen sürecin sonlarına doğru yaklaştık. Öyle ki ;

   Birçok kişi gayrimenkul satın alırken ya da kiralarken 'sahibinden' olmasına dikkat ediyor. Böylece arada aracılar olmadığı için ödeme kalemleri de azalıyor. Fakat artık sahibinden ilan verenler cezai yaptırımla karşılaşacak. 31 Ağustos 2020’de yürürlüğe girecek olan Taşınmaz Ticareti Yetki Belgesi uygulaması ile bu belgeye sahip olmayanlar kiralama ya da satış yapamayacak.

   Yapılan düzenlemenin ardından sahibinden satılık ve kiralık daire ilanları da bu kişilerin yetki belgesi olmaması nedeni ile otomatik olarak yasaklanmış olacak.

   Bundan sona vatandaş kendine, babasına, kardeşine, eşine ait olan konut, daire, işyeri ve arsa gibi taşınmazlar için hiçbir şekilde satış işlemi yapamayacak. Konu hakkında tüm yetki emlakçılara geçmiş olacak. İnternetten kiralık daire ya da satılık ev gibi sahibinden satılık ilanları sadece yetki belgesi olan emlakçılar tarafından verilecek. İnternet üzerinden ilan verme yetkisi sadece belgeye sahip olan emlakçılara ait olacak.

   Emlakçılık yetki belgesi olmadan çalışmaya devam eden emlakçılara ise durumun tespit edilmesi halinde 25 bin TL para cezası kesilecek. Yetki belgesi almayan emlakçıların da çalışmalarına izin verilmeyecek. Emlakçılık yetki belgesi almak isteyen kişilerin ise mutlaka belirli kriterlere sahip olmaları istenecek. Bu sayede emlak sektörüne de bir çeki düzen getirilmiş olacak ve hem sektörün hem de vatandaşların şikayetlerine bir çözüm bulunmuş olacak.

Hayatı ertelemediğiniz bir hafta geçirmeniz dileğiyle..
ETİKET :  SAHİBİNDEN SATILIK DÖNEMİ BİTİYOR sedat afşin

Tümü