Tarsus Cem Evi’nde Aşure Dağıtıldı

Tarsus Kültür ve Cem Evi’nde, Muharrem ayı dolayısıyla aşure lokması dağıtımı gerçekleştirildi.

18:05:10 | 2020-09-02

   Aşure programına, Tarsus Belediye Başkanı Haluk Bozdoğan, Belediye Başkan Yardımcısı Ali Erhan Okyay, İlçe Emniyet Müdürü Ercan Elbir, İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı İnanç Marım, Chp Mersin Milletvekili Cengiz Gökçe, Chp Mersin Milletvekili Alpay Antmen, Mhp Mersin Milletvekili Baki Şimşek, Tarsus İlçe Müftüsü Ali Can, Mersin Esnaf Sanatkârlar Odalar Birliği Başkanı Polat Dinçer, Tarsus Chp İlçe Başkanı Ozan Varal, Chp Erdemli İlçe Başkanı Mustafa Kılbaş, Chp Mersin İl Kadın Kolları Başkanı Gülşah Yıldırım Genç, Tarsus Mhp İlçe Başkanı Mehmet Çelik, Mersin Ak Parti İl Başkan Yardımcısı Nevzat Çetin, Toroslar Alevi Kültür Derneği Şube Başkanı ve Yönetimi, 1 no.lu Esnaf kefalet Kooperatifi Başkanı Mahmut Şahin, Yeni Esnaf kefalet Kooperatif Başkanı Bektaş Aslan, Madeni Sanatkârlar Odası Başkanı Kaplan Kiltaş, Tarsus ve Çamlıyayla Müdürlüğü Koordinatörü Ali Boltaç, CHP Yenişehir Kadın Kolları Başkanı Nuray Emre, Chp Toroslar Kadın Kolları Başkanı Fatma Özbay, Alevi Kültür Dernekleri Tarsus Şube Başkanı Erdal Turgut, Alevi Dernekleri Tarsus Şubesi Kurum Dedesi Ercan Kazım Özer, Tarsus Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Şube Başkanı Cuma Erçel, oda başkanları ve Tarsus halkı katıldı.

 

   İlk olarak saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programda Ozan Açıkalın, Mustafa ve Onur Talipoğlu deyiş ve nefes okudu. Deyişlerin ardından Nazlı Çıra ve Server Çıra Ana Yüreği adlı gösteriyi sundu. İlk olarak konuşmasını yapmak üzere Alevi Kültür Dernekleri Tarsus Şube Başkanı Erdal Turgut “12 gün boyunca orucumuzu tutarız bu günde destek olan herkese teşekkür ediyorum ifadelerini kullandı.

Tarsus İlçe Müftüsü Ali Can “Acı ve hüzün ayıdır muharrem ayı, tarih boyunca bu böyle anıldı. Elbet birlik beraberlik için ibretler almamız lazım. Bu muharremin acısından eleminden aşure tatlısı çıkarmayı bilmişiz. Bize yakışanda bu olmalıydı. Biz her zaman kardeş ve dost olmalıyız. Bu etkinliğin sadece merasim olarak kalmaması için üzerinde düşünmemiz gerekiyor.” diyerek birlik beraberlik içerisinde yaşamalıyız dedi.

   Alevi Dernekleri Tarsus Şubesi Kurum Dedesi Ercan Kazım Özer “Bu oruç kadimden gelen şükür orucudur. Ancak biz aleviler açısından Muharrem orucu yas orucuna dönüştürülür. Acıyı acıdan ayırmak gibi bir anlayışımız yoktur. Bütün acılar insanlık adına çekilen acılardır.” dedi. Özer konuşmasının ardından dua ederek aşure dağıtımı gerçekleşti ve barış güvercin uçurularak etkinlik sona erdi.

 

 
ETİKET :  Tarsus Cem Evi’nde Aşure Dağıtıldı

Tümü