USTALAR ÇIRAK BULAMAMAKTAN DERT Lİ

03:20:25 | 2019-10-20
Yakup BONCUK
Yakup BONCUK      yakupboncuk@gmail.com

Kentimizde ve yöremizde kaybolan meslekleri ve ustaları araştırıyoruz.

TRT ve DHA muhabiri arkadaşım ve MEDYAD Başkanı Okan Çalışkan ile birlikte yolumuz Kalaycı ustasının mekanına düştü.

 Kalaycı mesleğinin Tarsus'taki son temsilcisi Halis Şimşek’i TSO karşısındaki eski han yerine ziyaret ettik.  Usta Halis Şimşek, çırak

Bulamamaktan yakındı.

Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası karşısındaki eski han yıkıntısının girişinde işyeri bulunan ve aslen Çamlıyayla Sebilli olduğunu söyleyen Halis Şimşek, kalaycılık mesleğinin son temsilcisi olarak mesleğini Ticaret ve Sanayi Odasının karşısında bulunan eski bir han yıkıntısının girişinde devam ettiriyor.

 Bugün 63 yaşında olan Şimşek “Ben 1970 yılında çırak olarak bu işe başladı. 50 yılda bu mesleği yaparak geçindim ve evlendim, üç çocuğum oldu, üçünü de üniversitede okuttum. Bizim ekmeğimiz bu işten, başka bir meslekten anlamam Ben zor ve pis gibi görünün bu mesleğimden memnunum. Getirisi çok değil, eskisi gibi işte yok. Ama en lezzetli yemekler bakır tencere ve kaplarda pişiyor. Bunu bilenler eskiye dönüş yapıyor. Evlerindeki bakın tencere ve tabakları getirip kalaylatıyor. En ucun kap 20 TL ye kalaylanıyor. Kazanların büyüklüğüne göre 100 TL ile 200 TL arasında değişiyor. Kalayı yapıştırmak için ateşte ısıtıyoruz nişatır sürüp yapıştırıp beyazlatıyoruz.” diyor. Ancak çırak bulamamaktan yakınıyor. Şimşek’in şu anda yanında yardımcı olarak bulunan tek çırağı ise 60 yaşında bir emekli hemşehrimiz olup yeni çırak gelmiyor ve yetişmiyor.’ Dedmekte.

Halis Şimşek  “Bakırda pişen yemek daha lezzetli oluyor. Özellikle baklagilleri pişirirken çıkan asit bakır kapta yok oluyor. Bakır  asiti çekiyor ve yemeğe lezzet katıyor. Bakır kapların mutlaka kalaylı olması lazım. kalayı giden bakır zarar vermeden tekrar kalaylatmak gerekiyor.” Derken çırak konusunu da şöyle açıklıyor.

 “Günümüzde artık çırak bulmakta zorlanıyoruz. Çocuklar ilk, orta okul derken liseye gidiyor. Sonra üniversiteye gidiyorlar. Liseyi bitiren bir daha okumasa bile o yaştan sonra çırak olarak gelmiyor. Bizde çırak bulamadığımız için yeni ustalar yetiştiremiyoruz. Çırak bulamazsak mesleğimiz bitecek. Ben ise bugün 63 yaşındayım. Elim ayağı tuttukça aklım yerinde oldukça bu işi ölene kadar sürdüreceğim. mesleğimi sevdiğim için yapıyorum. Zaten bu yaştan sonar kahveye gitme, evde oturma gibi işim olmaz”

Tek isteğim çırak bulabilmek, çırak bulursam, yerime yetiştirip bu mesleğin en az bir 50—60 yıl daha devam etmesini sağlarım. Bakarsınız ileriki yıllarda bakır yeniden revaçta olur ve mesleğimiz canlanır”

Kalaycı mesleğinin Tarsus'taki son temsilcisi Halis Şimşek’in sorunu böyle.

Zaman zaman diğer meslek erbaplarınıda ziyaret edeceğiz.
ETİKET :  USTALAR ÇIRAK BULAMAMAKTAN DERT Lİ

Tümü